Uzaktan Eğitim nedir?

•Uzaktan eğitim, Yükseköğretim kurumlarında öğretim faaliyetlerinin iletişim teknolojilerine dayalı olarak yürütüldüğü, derslerin öğretim elemanı ve öğrencilerin karşılıklı etkileşimine dayalı olarak aynı mekânda bulunma zorunluluğu olmaksızın verildiği öğretim türünü ifade eder. 
 
•Örgün öğretimden temel farkı, örgün öğretimdeki aynı derslerin, uzaktan eğitimde devam zorunluluğu olmadan internet aracılığıyla UEYS (Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi) üzerinden işlenmesidir. Bu sistemde öğrenciler bilgisayar üzerinden derslere aktif katılabilmekte, anında soru sorabilmekte ya da sonradan arşiv kayıtları üzerinden dersleri takip edebilmektedirler. Öğrenciler ders notlarına ve derslerin arşiv kayıtlarına bilgisayar, tablet veya cep telefonlarından erişebilmekte, dersin öğretim elemanı ile sistem üzerinden iletişim kurabilmektedirler. Bu yönleriyle uzaktan eğitim, öğrenciye çağdaş bir eğitimi, daha pratik ve ekonomik bir şekilde sunar.    
  
Mersin Meslek Yüksekokulu (Uzaktan Öğretim) Programlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?
 
•Üniversite sınavına girmeniz ve Yüksekokulumuzun bölümlerinden birini ÖSYS sonrasındaki yerleştirmede veya ek kontenjan ile yerleştirmede tercih etmeniz yeterlidir. Yerleştirme diğer eğitim türlerinde olduğu gibi ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Okulumuza yerleştirilmeye hak kazandıktan sonra ve ilk kaydınızı Üniversitemizin duyurularına göre kaydınızı yapabilirsiniz. Daha sonraki yarıyıllarda üniversitemize gelmeden ücretinizi yatırıp kayıt yenileme işlemini Internet üzerinden yapabilirsiniz. 
 
Ders kaydı nedir? Ders kaydı nasıl ve ne zaman yapılabilir? 
 
•Uzaktan öğretim veren yüksekokulumuzda ders alma işlemi, sizler için yapılan özel cari giderlerin karşılanabilmesi için ücrete tabii olmaktadır. Bu ücret her yıl eğitim öğretim döneminin başında ilan edilir. Ücretler Mersin MYO Müdürlüğü'nce ilan edilen tarih aralığında ilgili bankaya yatırılacaktır. Kayıt yenileme işlemleri internet üzerinden yapılacaktır, şahsen yapılmasına gelmenize gerek yoktur.
 
•Ders kaydı öğrencilerin her dönem ilan edilen tarihlerde dönemde alacağı dersleri beyan eden ve danışmanının onayladığı bir işlemdir. Ders kaydı tamamlanmayan öğrenciler o dönem ücretleri yatırmış olsa dahi ders alamazlar. Ders kaydı işlemlerini http://obs.mersin.edu.tr/ adresinden Öğrenci İşleri Bilgi Sisteminde(ÖİBS) kullanıcı adı (öğrenci numaranız) ve şifrenizle giriş yaparak tamamlayabilirsiniz. Ders kayıt süresinde danışmanızla iletişim halinde olunuz.
 
 
Uzaktan Eğitim ücretleri nedir (Katkı Payı ve Materyal Ücreti)?
 
•Uzaktan eğitim ücretli bir eğitim türüdür. Yüksekokulumuzda katkı payı ücreti her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen miktar uyarınca her dönem başında ders kayıtları sırasında alınmaktadır. Öğrencilerin aynı zamanda her dönem ders materyal ücreti de ödemeleri gerekmektedir. Bu ücretleri yatırmayan öğrencilerimiz o dönem boyunca öğrencilik haklarından yararlanamaz. 
 
Uzaktan eğitimde sınavlar nasıl yapılmaktadır? 
 
•Yüksekokulumuzda her dönem ara sınav, yarıyıl sonu ve bütünleme sınavı olmak üzere üç sınav yapılmaktadır. Ara sınavlar UEYS üzerinden bilgisayar aracılığıyla yapılmaktadır. Yarıyıl sonu sınavları ve bütünleme sınavları ise Üniversitemiz merkez kampüsünde daha önceden ilan edilen tarihlerde çoktan seçmeli sınav şeklinde yapılmaktadır.
 
Derslerde başarı nasıl belirlenmektedir?
 
•Uzaktan Eğitimde ara sınavın %20’si, yarıyıl sonu sınavının %80’i alınarak oluşturulan başarı puanına göre Mersin Üniversitesi Mersin Meslek Yüksekokulu Bağıl Değerlendirme Yönergesi hükümlerince değerlendirme yapılmaktadır. 
 
 (UEYS)Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi nedir? Nasıl giriş yapabilirim?
 
•Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemi ( UEYS) Yüksekokulumuzun derslerinin işlendiği, ara sınavların ve ödev işlemlerinin yapıldığı, sanal sınıf ve sohbet uygulamalarının yapıldığı eğitim portalıdır.  Kullanım kılavuzu web sayfamızda mevcuttur. 
 
•http://uzak.mersin.edu.tr/ adresinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak giriş yapabilirsiniz. UEYS’ e girmeniz için kullanıcı adınız daima öğrenci numaranızdır. Şifreniz ise ilk girişte T.C. kimlik numaranızdır. Daha sonra şifrenizi öğrenci ana sayfası ayarlar sekmesinden değiştirebilirsiniz.
 
Kullanıcı/IP kodum bloke oldu ne yapmalıyım?
 
•Hatalı giriş yapıldığında aşağıdaki sayfaya yönlendirileceksiniz. Tamam, yazısını tıkladıktan sonra Şifremi Unuttum yazısına tıklamanız gerekmektedir. Yeni parolanız UEYS de tanımlı e-posta adresinize gönderilecektir.
 
Sınav Sonuçlarımı nereden öğrenebilirim?
 
•Ara Sınav sonuçlarınızı sınavınızı tamamladıktan sonra hemen öğrenebilirsiniz. UEYS’de Eğitim Değerlendirme Bilgileri sekmesinden ulaşabilirsiniz.
 
•Yarıyıl Sonu ve Bütünleme sınav sonuçlarınızı ise http://oibs.mersin.edu.tr/ Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi sınav sonuçları sekmesinden akademik yılını seçerek öğrenebilirsiniz.
 
 
Staj Hakkında Bilgiler
 
•Yüksekokulumuzda 30 iş günü staj zorunluluğu bulunmaktadır. Stajını yapmayan öğrenciler mezun olamamaktadır. Staj işlemleri için gereken belgelere web sayfamızda öğrenci sekmesinden Staj Bilgi sistemine kullanıcı adı öğrenci numaranız ve şifre T.C. Kimlik numaranızla giriş yaparak erişebilirsiniz.
 
•Staj muafiyeti ise ilgili yönergede şu şekilde belirtilmiştir; “Özel işyerlerinde en az bir yıl bağımlı veya bağımsız çalışanlar ile kamu kurumlarında en az bir yıl çalışan öğrenciler, yüksekokuldan aldıkları staj muafiyet belgeleri ile gerekli şartları yerine getirmeleri ve branşlarında uyuşması halinde stajları yapılmış olarak kabul edilir .”
 
İkamet ettiğiniz yerde iken öğrenci belgesi veya Transkript nasıl alabilirsiniz? 
 
•Mail adresimizden veya web sayfamızda sohbet kısmından talep etmeniz durumunda belgeleriniz fakslanmakta veya adreslerinize gönderilmektedir. Öğrenci belgenizi e-devlet üzerinden güncel olarak erişebilirsiniz.
 
Size nasıl ulaşabilirim?
 
 MERSİN MESLEK YÜKSEKOKULU
 
 Adres: Mersin Meslek Yüksekokulu (Uzaktan Eğitim) Yenişehir Kampüsü Yenişehir / MERSİN 
 
Telefon: 0324 361 01 79
 
Faks: 0324 482 22 21
 
E-posta: mersinmeslek@mersin.edu.tr
 
Sosyal Medya: facebook.com/mmyouzak
 

Harita

İletişim Bilgileri

Yenişehir Kampüsü Yenişehir / MERSİN
(324) 361 01 79 (Pbx)
(324) 482 22 21 (Fax)
mersinmeslek@mersin.edu.tr
www.facebook.com/mmyouzak